Масовно ладилник за цврсти материи

Производи

Разменувач на топлина за масовно цврсти материи Направен со плочести за перници

Краток опис:

Разменувач на топлина со цврста плоча е еден вид опрема за индиректен пренос на топлина со цврсти честички од типот на плоча, може да го лади или загрее практично секој тип на рефус гранули и производи со проток на прашок.Основата на технологијата на разменувач на топлина на цврсти материи е гравитациониот тек на производот што се движи низ банка од ласерски заварени плочи разменувач на топлина.


 • Модел:Нарачана
 • Бренд:Platecoil®
 • Пристаниште за испорака:Шангај пристаниште или како ваше барање
 • Начин на плаќање:T/T, L/C, или како ваше барање
 • Детали за производот

  Ознаки на производи

  Што е разменувач на топлина за масовни цврсти материи?

  Топлинска соја, сува соја, разменувач на топлина на рефус цврсти материи

  Разменувачот на топлина Bulk Sloids, исто така, се нарекува ладилник за проток на струја, ладилник од типот на цврсти плочи, итн., тоа е надграден процес на традиционалниот ротационен барабан и ладилник со флуидизиран кревет, овој разменувач на топлина со масовни цврсти материи ја поседува основната технологија и дизајн од Canada Solex, Chemequip обезбедува напредната производствена опрема и супер големата производна база и гарантираат високоефикасни производствени капацитети и го скратуваат времето на испорака.

  Кој е принципот на работа?

  1. Во масивниот разменувач на топлина со цврста плоча, вертикалната обвивка на заварени плочи за разменувач на топлина ја лади водата што тече низ плочите (противпроток на протокот на производот).

  2. Масовните цврсти материи полека минуваат надолу помеѓу плочите со соодветно време на престој за да обезбедат ефективно ладење на производот.

  3. Индиректно ладење со спроводливост, не е потребен воздух за ладење.

  4. Внесувач на масен проток го регулира протокот на цврсти материи при испуштање.

  zuo-Potash Cooler, Cool Polymer, Cool DAP
  you-Sand Cooler, Cool Compound ѓубриво, Cool ѓубриво

  Солекс деловни погледи

  Solex разменувач на топлина за цврсти материи (изменувач на топлина со проток на моќност) има инсталирано повеќе од илјадници комплети од овој тип во постројки за вештачко ѓубриво низ светот, ладејќи го практично секој тип на зрнести ѓубрива како уреа, амониум нитрат, NPK, MAP, DAP, итн. , основата на технологијата на разменувач на топлина на цврсти материи е гравитациониот тек на производот што се движи низ банка од заварени плочи за разменувач на топлина, ладени со вода.

  Зошто толку многу фабрики го инсталираат индиректниот плочест разменувач на топлина за масовни цврсти материи?

  1. Намалете ја температурата на пакувањето под 40℃, со што ќе се реши проблемот со тортата.

  2. Намалете ја потрошувачката и емисијата на енергија.

  3. Компактен дизајн со едноставен систем.

  4. Лесно се инсталира со мал инсталиран простор.

  5. Зголемување на конкурентноста на фабриката.

  6. Ниски трошоци за одржување.

  Традиционалниот ладилник со течен кревет или ладилник со ротирачки барабан треба да се соочи со следниве проблеми

  1. Високата температура на пакување предизвикува деградирање на производот и колачи за време на складирањето.

  2. Потрошувачката на енергија не е одржлива поради многу ниската профитна маржа.

  3. Емисии над новото ограничувачко законодавство.

  Апликации

  1. Ѓубрива – уреа, амониум нитрат, НПК.

  2. Хемикалии - амониум сулфат, сода пепел, калциум хлорид.

  3. Пластика – полиетилен, најлон, ПЕТ пелети, полипропилен.

  4. Детергенти и фосфати.

  5. Прехранбени производи - шеќер, сол, семиња.

  6. Минерали - песок, песок обложен со смола, јаглен, железен карбид, железна руда.

  7. Материјали со висока температура – ​​катализатор, активен јаглен.

  8. Гранули на био цврсти материи.

  Кулер со уреа
  Ладилник за ѓубрива
  Ладилник за сол
  Фен за соја

  Предности на производот во споредба со воздушно ладење (ротирачко или течно креветче)

  1. Може да постигне ефикасно ладење без емисии.

  2. Нежно ракување (мала брзина).

  3. Помала потрошувачка на енергија.

  4. Разменувач на топлина со ниско одржување, лесен за чистење.

  5. Вертикален компактен дизајн со зафатена мала површина.

  6. Едноставен систем без подвижни делови.

  7. Спречување на прашина и загадување.

  Што се чиниите за перница Platecoil?

  Platecoil плоча е специјален разменувач на топлина со структура на рамна плоча, формиран со технологија на ласерско заварување и надуен, со високо турбулентен внатрешен проток на течност, што резултира со висока ефикасност на пренос на топлина и рамномерна распределба на температурата.Може да се дизајнира и произведе во различни форми и големини според барањата на купувачот.

  Фибер ласерски заварен машина за перница плоча, дупчиња плоча
  двојна врежана плоча, единечна врежана плоча за перница
  Банка за плочки за перница за разменувач на топлина на рефус цврсти материи
  Плоча за перница Bak Bulk Solids Cooler
  Масовен цврст ладилник, разменувач на топлина за масовни цврсти материи, разменувач на топлина со проток на прашок

  Нашите ласерски машини за заварување за разменувач на топлина на плочи за перници


 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

  ПоврзаниПРОИЗВОДИ